Yeni Citroen C4 Türkiye Yollarında

By
Güncellendi: 21 Şubat 2011
Citroen C4 2011

Markanın “Créative Technologie” imzasını vurgulayan çekici dizaynı, yüksek kalitesi ve ileri teknolojisi ile kullanıcılarının karşısına yeniden çıkan Citroën C4; yeni micro-hybride “e-HDi” motorunun çok düşük yakıt tüketimi, şehir içi kullanımda büyük kolaylık sağlayan “Stop & Start” özelliği ve geniş iç hacmi ile rakiplerinden ayrılıyor. Türkiye lansmanı Dalyan’da gerçekleştirilen Yeni Citroën C4, 18 Şubat 2011’de Türkiye’de satışa sunuluyor.

Türkiye’de Bayraktar güvencesiyle satışa sunulan Fransız otomobil markası Citroën; başarılı geçirdiği 2010 yılından sonra, 2011 yılında özellikle binek pazarında büyümeyi hedefliyor. Bu hedefi için en önemli kozu olan Citroën C4, yeni kasa lansmanının yapıldığı 2005 yılından günümüze kadar 21 binden fazla satıldı.

“Positive Power” anlayışı ile tasarlanan Yeni Citroën C4; yüksek kalitesi, kendine özel dinamik stili, geniş bagaj ve iç hacmi, çevreye duyarlı ve ekonomik motor seçenekleri ile çok geniş bir müşteri kitlesinin beklentilerine cevap veriyor.

Citroen C4 2010 Siyah Arka

Citroen C4 2010 Siyah Arka

Hedef yıl sonuna kadar 6.000 adet C4 satmak

C4’ün Dalyan’da gerçekleştirilen Türkiye lansmanında konuşan Citroën Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, Türkiye’de Citroën denildiğinde ilk akla gelen modelin C4 olduğunu belirterek; “İlk lanse edildiği günden 2010 yılı sonuna kadar 21.000’in üzerinde C4 sattık. Yeni C4 ile bu başarıyı daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Yeni C4 modelimizin sadece kasasındaki yeniliklerden dolayı değil, sahip olduğu ileri teknolojisi, segmentindeki rakiplerinde olmayan özellikleriyle de pazara iddialı bir giriş yapacağına inanıyoruz. 2011 yılı içinde 5.500 – 6.000 adet C4 satmayı ve segmentinde % 7,5 Pazar payı almasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Artan yakıt fiyatlarının etkisi ve çevreye verilen zararın azaltılması amacıyla otomotiv sektörünün alternatif teknolojilere ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Tatoğlu; “Yeni C4 modelimizde bulunan yeni micro-hybride e-HDi teknolojisi de bu yaklaşımın bir parçası. Sahip olduğu Stop & Start sistemiyle özellikle yoğun şehir içi kullanımda, kısa süreli dur-kalk’ların olduğu durumlarda, aracı stop ettirip, tekrar çalıştırıyor. Üstelik bunu yaparken radyo, klima, iç aydınlatma gibi sürüş konforlarını devrede tutuyor. Bu fonksiyonları yerine getirirken, farklı bir bakım maliyeti ya da başka ek bir maliyet de getirmiyor. e-HDi teknolojisiyle donatılmış ilk aracımız olan C5 Aralık ve Ocak aylarında toplam 1200 adetle ciddi bir başarıya ulaştı. Aynı başarıyı C4 modelimizden de bekliyoruz.” dedi.

Konuşması sırasında Pazar tahmininde de bulunan Bahattin Tatoğlu; yıl sonu hedeflerinin yüzde 4’lük pazar payı olduğunu; 2011 yılı pazar tahminlerini ise 2010 yılı seviyelerinde olduğunu ifade ederek; “2010 yılı toplam Pazar için en iyimser tahmine sahip markalardan birisi bizdik ama pazar büyüklüğü bizim tahminlerimizi de aştı ve pazar yılı tarihi bir rekorla kapattı. Citroën olarak otomotivin bu tarihi yılında kendi adımıza 28,862 adetlik satış ve % 3,8 lik pazar payıyla % 114 büyüyerek başarılı bir yıl geçirdik. 2011 yılında pazarın 2010 yılı seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Citroën olarak hedefimiz Pazar payımızı % 4’e çıkarmak. Hafif ticari araçlarda bu yılki pazar payımızı korumayı hedeflerken büyümenin yeni C4’ün de katkısıyla binek otomobil pazar payımızdan gelmesini bekliyoruz. 2011’i yaklaşık 30 bin adet araç satışı ile kapatmayı hedefliyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Citroen C4 2010 Sürücü Mahali

Citroen C4 2010 Sürücü Mahali

TEKNİK ÖZELLİKLER

Yeni Citroën C4’ün zarif gövde hatlarını; araca entegre edilmiş kromaj ayrıntılar, dinamik ön farlar ve hafif alaşımlı ışıltılı jantlar süslüyor. Sunduğu mükemmel kontrol ve kusursuz kullanım özelliklerinin yanı sıra Yeni Citroën C4; sürücü ve sürüş rahatlığına odaklı iç donanımı, etkileyici akustik yapısı ve ses yalıtımıyla birlikte yolculuk sırasında maksimum konfor ve güveni bir arada sunuyor. Yeni C4’ün kişiselleştirilebilen konfor özellikleri ile kullanıcılar sürücü göstergelerinin renklerini ayarlayabilme, “polifonik” uyarı sesleri, klimaya özel ayar yapabilme ve yeni ses sistemi sayesinde zengin surround müzik eşliğinde yolculuk yapma fırsatına sahipler. Konforlu ve ferah koltuklara sahip Yeni C4’ün ön koltuklarında yer alan masaj fonksiyonu sayesinde yolculuk sırasında maksimum rahatlığı yaşamak mümkün.

Yeni Citroën C4’ün ve geniş iç hacmi ile birlikte kompakt dış ölçüleri de ferahlık ve çok amaçlı kullanım imkânı sunuyor. Uzunluğu 4,33 m, genişliği 1,79 m, yüksekliği ise 1,49 m olan Yeni C4 mevcut modele göre sadece 5 cm daha uzun, 2 cm daha geniş ve 3 cm daha yüksek. Sınıfının en büyüğü olan 408 litrelik bagaj hacmi, kullanışlı kübik alanları ve taban seviyesinin daha düşük olması sebebiyle daha kolay bir yükleme fonksiyonu sunması Yeni Citroën C4’ü rakiplerinden farklılaştıran diğer önemli özellikleri…

Yeni C4; yokuşta kalkış desteği, elektronik park freni, kör nokta uyarı sistemi, virajda aydınlatma sistemi, programlanabilir hız sabitleyici, hız sınırlayıcı ve 230 volt priz gibi teknolojileri kullanıcıları ile buluşturuyor.

Citroen C4 2010 Ön Koltuklar

Citroen C4 2010 Ön Koltuklar

Çevreye saygılı teknoloji micro-hybride e-HDi

Çevreye saygılı bir aile otomobili olarak tasarlanan Yeni C4, Citroën’in çevreci otomobiller için en son geliştirdiği e-HDi teknolojisini kullanıyor.

Citroën’in yeni e-HDi aktarma mekanizmalarıyla tüketiciye sunulan Yeni C4, karbondioksit emisyonunu ilk modellerde 109g/km’ye, gelecekteki modellerde ise 99 g/km’ye indiren yeni nesil Stop & Start sistemine de sahip. Yeni Citroën C4’de kullanılan Michelin Energy™ Saver lastikleri de emisyonun düşürülmesine ve yakıt ekonomisine önemli oranda katkı sağlıyor.

Yeni Citroën C4 e-HDi motor, 100 km’de şehir dışı kullanımda 3,8 lt, şehiriçi 4,7 lt, ortalamada ise 4,2 lt yakıt tüketimi ile segmentindeki en iyi yakıt tüketim değerlerinden birisine sahip.

Bunun yanı sıra, stop&start teknolojisi sayesinde, özellikle şehir içi yoğun trafikteki kullanımlarda, % 25’e varan sürelerde motoru durdurarak, gereksiz yere motorun çalışmasını önlüyor.

Direksiyon başında sürüş keyfi, konfor ve üstün güvenlik arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap verecek özelliklerle donatılan Yeni C4, Euro NCAP güvenlik testlerinde tüm kategorilerde alınabilecek en yüksek not olan 5 yıldız aldı.

Yeni Citroën C4, müşterilerin farklı beklenti ve ihtiyaçlarına hitap edebilmek amacıyla Attraction, Confort ve Exclusive olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve 1.4 Vti 95 HP M/T, 1.6 VTi 120 HP M/T – BVA, 1.6 HDi 92 HP M/T, 1.6 HDi 112 HP M/T, 1.6 e-HDi 112 HP MCP ve 1.6 THP 156 HP MCP olmak üzere toplamda 9 versiyon ile satışa sunuluyor.

Yeni Citroën C4 Fiyatları

Başlangıç fiyatı: 33.900 TL

1.4 VTi 95HP Attraction M/T

Benzinli otomatik başlangıç fiyatı: 39.900 TL

1.6 VTi 120HP Confort BVA

Dizel başlangıç fiyatı: 38.400 TL

1.6 HDi 92HP Attraction M/T

Dizel otomatik başlangıç fiyatı: 44.900 TL

1.6 e-HDi Confort MCP

Citroen C4 2011 Resimleri

Yapılan Yorumlar

 1. hüseyin

  26 Şubat 2011 at 22:27

  afyon da C4 ü alan ilk müşreriyim 2005 yılının ılk aylarında almıştım. neyse cok memmun olduğum söylenemez.motoru ve performansı cok ıyı ama kaporta dıye bır sey yok en ufak bır darbede cok hasar goruyor eger kaporta olayını çözdüyseler eski C4 u yenisiyle değiştirmek isterim çünkü artısı fazla olan bir aractır.tafsiye ederim . yazı hakkında yorumumsa harika görünüyor.hiçbir zaman aranıp araba hakkında yorumlarım alınmamıştı o yüzden yazma gereği duydum.selamlar

 2. mustafa kemal özdemir

  17 Nisan 2011 at 01:08

  ankarada aracı almak neredeyse imkansız yok diyorlar ayrıca kapıdan giren müşteriyle hiç bir şekilde ilgileilmiyor sorulara cevap oturdukları masalardan veriyorlar , oturdum telefon başına tüm bayileri aradım istanbul bayisi arkas sanırsam çok yardımcı oldular inanmassınız ama telefonda görüşerek otomotiv satın aldım bu ay sonu teslim edilecek, ama anlamadığım konu 1.6 e-HDi Confort MCP modelde opsiyon seçeneklerinde navigasyon yok neden? artık nerdeyse 300 tl ye satılan bu cihaz 1800 tl gibi uçuk opsiyonda olmasına rağmen sadece en üst modelinde var ki bu model türkiyede yok veya 1-2 tane inanın 40 a yakın bayiyi aradım yok, neden navigasyon derseniz navigasyon olmayan modellerde o konsol okadar kötü biçimsiz kapatılmışki emanet gibi duruyor, satış hedefleriniz varsa satılacak arabanızda olsun derim, naviasyon konusunu bir düşünün bence her modele takılır bence çünki opel çin malı navigasyonları artık servislerde satıyor ve monte ediyor çok tutucu olursanız silinir gidersiniz çünki türkiyede 2 otomobil var tofaş ve reno malesef kendinizi ağırdan satarsanız bunlara yem olursunuz

 3. SONGÜL AKMAN

  21 Nisan 2011 at 15:28

  tofaş ve renault Türkiye’de peynir ekmek gibi gidiyor, bunu hepimiz biliyoruz. fakat Citroen kalitesinide bilen alıyor, daha üst tabakaya hitap ediyor ve diğerlerinden de farkı olmalı değilmi? aslında durum çok açık farklı paketler mevcut ve sizin bütçenizi zorlamayacak şekilde paketlerin fiyatları var. bence confort paketinede eklenmesine gerek yok navigasyonun ozaman exc. paketinden bir farkı olmaz. exc. paketinede talep olmaz. cazip kılan tarafıda bu bence paketlerin.

 4. gökalp

  24 Nisan 2011 at 16:49

  değerli citroen C4 kullanıcıları

  VW golf veya megane hatchback dizel otomatik (çift kavrama) derken showroom’da yeni C4 hoşuma gitti

  aracın dizel performansı otomatikleştirilmiş şanzumanı (MCP) ve işçilik, malzeme kalitesi,dayanıklılık, servis kalitesi konusunda fikirlerinizi paylaşırmısınız

 5. gökalp

  24 Nisan 2011 at 16:55

  ayrıca şunuda ilave etmek isterimki

  ankaradaki göral ve altınsoy çalışanları yerlerinden kalkmadan hizmet verme konusunda türlerinin okullar da okutulacak cinsinden (altınsoydaki fatma hanım hariç)
  oto sürüş testi istediğimde prensip gereği hafta sonları yaptırmıyoruz dediler
  anladığım kadarı ile çalışana değilde hafta içi işi olmayan emeklilere satış yapmayı hedefliyorlar

 6. mustafa kemal özdemir

  26 Nisan 2011 at 09:06

  sn songül akman

  anlatmak istediğim de bu daha ucuz ve kötü markalarda navigasyon varken neden bu araçda, yani üst sınıf araca yakışıyormu o konsol daki emanet gibi duran parça? neyse çinli arkadaşlar çalıyor üzerinde yakında çıkar bende taktırırım özel elit üst sınıf aracıma !! gökalp arkadaşım evet herkeze öyle davranıyorlarmış anladım kardeşimde araba almaya gittiğinde devlet dairesi gibi olmuş benim gibi yap istanbuldan al

 7. songül akman

  26 Nisan 2011 at 10:49

  sn mustafa kemal bey
  ben şöyle düşünüyorum. ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye. sizinde dediğiniz gibi ucuz ve kötü markalarda navigasyon bir göz boyama olarak var ama nekadar dayanıklı olduğu önemli bence.

 8. mustafa kemal özdemir

  26 Nisan 2011 at 11:40

  sn songül hanım

  eğer o navigasyon kısmında o kutu olmasa idi sorun yok ama sigara küllüğü gibi bir kapak yapmışlar, o bölge ya tam bilgi ekranı olacaktı yada gerçekten sigaralık olacaktı sizce hoş görüntümü bu, şöyle diyeyim önceki aracım olan chevrolet cruze belki kötü malze idi ama iç mekan chevrole corvette dizaynından alıntı parçalar mevcutt idi, türkiyeye navigasyonlu modeli gelmedi bende çin den bu araç için özel üretilmiş navigasyonu yaklaşık 1000 dolar maliyetle getirdim ve takdım, ve model tr de yeni olduğundan araca binenler 35 bine almama rağmen bu araba 60 bın tl den fazladır dediler, yanlış olmasın amacım kimseye hava atmak değil ama nasıl hanımlar yatak odasının dizaynına önem verirler bende o kokpite özen veririm çünki araç kullanırken sürekli insanın gözü oralarda , arabanın sağlamlığına diyecek bir şey yok, ama eksileride bence var en önemlisi robotik yarı otomatik şanzıman, navigasyon, ve koltuk kumaş kalitesi

  bu benim düşüncem ve görüşlerim sonuçta ben bu aracı bu şartlarda satın aldım perşembe cuma elimde olacak hayırlısı ile

  artıları tabiki fazla

  kaliteli malzeme, dünyanın en az yakıt kullanan araçlarından biri, yakıt değerlerine güvenerek tercih ettim yoksa türkiyede yakıt ucuz olsa kesinlikle bmw alırdım :(
  (umarım bir gün alırım)

  size birde jettayı inceleyin derim otomatik dizel 60 bine geliyor

  ww gurubu neyle övündü bu zamana kadar kaliteli malzeme kaliteli işçilik
  gittim gördüm sizde bakın aracın içi öyle boşki reno toros gibi duruyor şimdi sen kaliteli malze kullanman kaza anında sana pek fayda sağlamaz yani kaliteli plastik kullanman , evet dış sesleri içe almıyor ama benim mabedim kokpit boş hiç albenisi yok ama 60 bin ödeyeceğim

  60 bin neye ödeyeceğim

  iyi bir motor , dgs şanzıman başka? başka yok bunlar sana yeter diyorlar

  citroen jettaya nazaran hem iç hem dış daha çekici ve ucuz dizel otomatik bir araç istiyordum

  3 seçeneğim vardı

  reno,ww,citroen

  tercihim citroen oldu umarım memnun kalırım ama ben bu ankaradaki servislerden çekiniyorum, eski arabamda ankara yerine denizli opele götürüyordum,

 9. songül akman

  26 Nisan 2011 at 14:25

  sn mustafa bey
  satış kadar servis bölümüde çok önemli tabii..amaç zaten%100 müşteri memnuniyeti citroen bu konunun çok fazla üzerinde duruyor. ama tabi satış ok ama servis için bende aynı şeyi söyleyemeyeceğim. umarım aracınızdan memnun kalırsınız ki kalacağınıza kesinlikle eminim. çok iyi bir tercih ne diyelim Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. renault’la zaten kıyaslanamaz bir araç ama ww’yede o paralar verilmez. bence şu durumda kendi segmentinde en iyi araç yeni c4!…

 10. gökalp

  26 Nisan 2011 at 21:26

  vw grubu 1600 cc dizel ve dsg şanzuman alacaklara duyuru

  uyumsuz olduğu titreme ve ses yaptığı konusunda şikayetler artıyor

  lütfen kullanıcılara ve şikayet sitelerine göz atın

 11. zizi

  27 Nisan 2011 at 08:30

  Herkese Merhaba,

  Yeni C4’ün en üst donanım versiyonu olan Exclusive modelini büyük zorluklarla bulabildik. Yukarıda diğer arkadaşların yazdığı gibi bilgi ekranı ve hemen altında yer alan kutu görünümü bana göre bozuyor. Mayıs ayının ilk haftası aracı teslim alacağız. En üst donanıma ilaveten navigasyon+cam tavan’ı mevcut (kör nokta sistemi hariç)
  Bu yeni kasa oldukça tutacağa benziyor. Ancak bayilerde araç yok. Japanya’da meydana gelen deprem nedeniyle diğer araç markalarında olduğu gibi citroen’in de üretim bantı bundan olumsuz etkileniyor. Örneğin Citroenlerin motor kısmında yer alan partikül filtreleri Japonya’da üretiliyor.

 12. gokhan yaşaroğlu

  28 Nisan 2011 at 18:34

  2011 yeni kasa Citroen c4 1.4 95 benzinli ye dun 33000 tl fiyat aldım.fiyat bana uygun geldi ancak, c4 ler bi onceki kasalarda cok sorunlu izlenimi yaratıyor.(forumlarda okuduklarıma gore yazıyorum,suspansiyon,arkadan ve onden gelen gıcırtılar ikinci elde cok deger kaybediyor vs.vs.)
  Birde bu motor bu arabayı kaldırır mı sizce,hız meraklısı degilim,yarış yapmayı dusunmuyorum,ancak yokusta da bayılmasını istemem.
  Sizce bu fiyata bu versiyon uygunmudur?

 13. mustafa

  29 Nisan 2011 at 18:20

  arabama bugün itabari ile kavuştum, kırmızı olmasın demiştim ama kırmızı renk çok güzel duruyor, yarıotomatik şanzımanı bılmediğimden başda korkmuştum ama tam otomatikden pekde farkı yok , ilerleyen zamanda kullanıcı yorumlarımı sizle paylaşacağım

 14. Muammer

  01 Mayıs 2011 at 15:59

  Yeni Citroen C5 1.6 HDI Confort; Kullanılabilecek bir araçtır.Öneririm…

 15. mustafa kemal özdemir

  02 Mayıs 2011 at 09:16

  süspasyonlar çok sert malesef, onun haricinde hiç bir sorunu yok bence, gayet atik bir araç yol ses yalıtımı gayet iyi,

 16. Mehmet

  04 Mayıs 2011 at 17:24

  Hobi olarak statik model yapıyorum ve birde karton model yapanlar var arasıra çocuklarıma yaparım şimdi bunu neden yazdım 31.03.2011 tarihinden itibaren C4 confort kullanıyorum araç güzel(dizayn olarak)ama çok zayıf(Türkiye şartları için)arkaya üç kişi oturduğunda amortisör’ler
  patlamış gibi vuruyor,kısacası benim için karton model gibi araba (buda kaporta için).
  Servis konusuna gelince birtek bostancıoğlu’ile görüştüm çok kötüler park sensörü için 660 tl isteyip sedece ses uyarısı vericek bocsh veya veleo takın dediğimde elektirik kısmı garantiden çıkıyormuş??????.
  Vel hasıl 36 ay kullanmak zorundayım birdaha citroen düşünürmüyüm?????.
  Baylas bence zayıf kalıyor ithal ettiği araçlara tam hakim değil.
  Burada amacım kiseyi kötülemek değil.Saygılarımla.

 17. Burhan yüksel

  12 Aralık 2013 at 13:56

  Kimse bu araçları almasın bir fren halatı 30 günde geliyor oda gelirse ve hiç bir şekilde yardımcı olmuyorlar

 18. Buğra

  14 Aralık 2013 at 20:58

  Ds4dsport kullanıyorum. Tek kelime ile enfes… Bu paralarda araba arıyorsanız,düşğnmeyin bile c4 kullanmadım ama o da iyidir. Rakibi olarak( malzeme ve donanım olarak 116d a180 cdi volvo v40 belki golf highline olabilir.bmw ve mersoda dizel otom. Yok fiyatlarını karşılaştırın düşünmeden ds4 e yapışırsınız creative teknology :)))

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir