Üstü Açılır Citroen Hasreti Sona Erdi. İşte 2013 Citroen DS3 Cabrio

By
Güncellendi: 31 Ağustos 2012
Citroen DS3 Cabrio

Citroen’in üstü açılır otomobilleri hep hatırlanmış, tarihe iz bırakan otomobiller olmuştur. Citroen’in efsanevi DS’in Convertible isimli üstü açılır versiyonu, standart olarak tente tavana sahip 2CV, yakın zamanda üretimde olan C3 Pluriel ve Berlingo gibi birçok üstü açılır modeli oldu. Paris Motor Show’da birçok süpriz yapması beklenen Citroen, o süprizlerinden birini açıkladı: 2013 Citroen DS3 Cabrio.

DS3 Cabrio’nun nasıl bir araç olacağı konusunda TRCitroen sayfalarında daha birkaç haber daha yapmıştık. Son haberimizde aracın tamamen üstünün açılabilmesi yada tente tavanlı olabileceğini belirtmiştik. AutoCar dergisinin yayınladığı tente tavan seçeneğini yazımıza eklemiştik. Citroen’in tanıttığı DS3 Cabrio tam AutoCar dergisinin söylediği gibi bir araç olmuş. Tavan kısmı tente ve yan tarafları açılmıyor yada sökülmüyor.

Citroen DS3 Cabrio Tavan Açık Bayan

Citroen DS3 Cabrio Tavan Açık Bayan

Tente tavan katlanabilir metal yada cam tavanlara göre birçok avantaj içeriyor. Aracın ağırlığını sert tavanlar gibi arttırmıyor (DS3 Cabrio standart modelden sadece 25 kg daha ağır), Bagaj hacminden çalmıyor. Arka koltuk diz mesafesini ve konforunu düşürmüyor. Bunun yanında aracın performansına, yol tutuşuna ve yakıt tüketimine olumsuz etki etmiyor. Daha da önemlisi ise fiyatı diğer cabriolar gibi yüksek olmuyor.

DS3 Cabrio’da öne çıkanlar

 • Elektrikli tente tavan 120 km/s’a kadar olan hızlarda açılıp kapanabiliyor. 16 saniyede kapanabiliyor.
 • Kendi sınıfında 5 kişilik olan tek araç!
 • Kendi sınıfında en yüksek bagaj hacmine sahip araç (245 litre).
 • Geniş LED’li 3. stop lambası tente konumuna göre yukarı-aşağı hareket ediyor.
 • Stop lambaları LED’li ve 3 boyutlu.
 • Farklı tente renk ve deseni seçmek mümkün.
 • Fransa Poissy fabrikasında üretilecek.
 • Sadece 99 gr/km emisyon değerine sahip motor seçeneğiyle üretilecek.
 • Beyaz tavan lambası farklı bir iç ambiyans oluşturuyor.
 • Otomatik klima ekranı iç ambiyansa uygun şekilde beyaz rekli.
Citroen DS3 Cabrio Yan

Citroen DS3 Cabrio Yan

DS3 piyasaya sunulduğu 2 yıllık süreçte 180.000’den fazla satış sayına ulaştı. Yeni DS serisinin ilk modeli olan DS3’ün ülkeye göre farklı olmak üzere yüzlerce kişileştirme seçeneği var. Ayrıca Citroen WRC ekibince geliştirilen DS3 Racing adında sport seçeneği de var. Şimdi DS3 model gamına DS3 Cabrio ekleniyor.

DS3’ün üç farklı tente renk seçeneği bulunuyor. Bunlar; siyah, sonsuz mavi ve DS Monogramme. Araç sürücüsü tavanı 2 farklı konuma getirebiliyor. Yan arka camı hiç kapatmadan tenteyi sadece tavan boyunca geri çekiyor yada bagaj kapısının üzerine kadar çekebiliyor. Tentenin konumuna göre 31 LED’li 3. stop lambası yukarı aşağı inip çıkıyor. Bir noktaya da değinelim. Bagaj kapağı artık yukarı doğru açılıyor. Bunu ikinci videoda görebilirsiniz. Bagaj kapağında birde rüzgarlığa yer verilmiş.

Aracın standart DS3’e göre bazı ufak farkları var. Örneğin arka stop farları üç boyutlu ve LED’li. Ayrıca içerisinde DS logosu da var. Yeni stop farı için standart DS3 sahipleri şimdiden ön sipariş verdi bile!

DS3 Cabrio standart aracın ölçülerine sahip: 3.95 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 1.46 m yükseklik. DS3 Cabrio öndeki LED gündüz farları ve LED stop ve 3. stop lambalarıyla çekicilik faktörü daha da artan bir araç. DS3’ün karakteristik özelliklerinden olan yan kısımdaki yüzen köpekbalığı yüzgeci DS3 Cabrio’da da mevcut.

Citroen DS3 Cabrio Resimleri

Yapılan Yorumlar

 1. Sezer Delican

  05 Eylül 2015 at 11:35

  Çok pahalı çoook. 90.000 TL müthiş para.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir