Sivas’ta Polisten Plaka Uygulaması

By
Güncellendi: 12 Mayıs 2017
Citroen DS4_Electroshot

Sivas’ta polis ekiplerinin yaptığı bir uygulamada yönetmeliğe aykırı boyutlarda tespit edilen plakaları takan araç sahiplerine 427 TL para cezası uygulandı. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri ise İnönü Bulvarı’nda, Amerikan Pres Plakalar’a karşı ciddi uygulamalar yaptılar.

Plakalar.Net sitesinin haberine göre Araç sahipleri, araçlarına yönetmelikte belirtilen ölçülere aykırı plaka taktıkları için para cezası uygulamasına maruz kaldılar. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Orhan Gürbüz, “Şoförler cemiyeti dışında basılmış olan plakalar APP plaka olarak geçmektedir. Bunlar piyasada kalitesiz olarak nitelendirilen plakalardır. Sivas’taki araçların %95’i APP plakaları atarak normal kalitedeki plakalara geçiş yaptılar. Ancak yine de bu plakalardan kullanan sürücüler de mevcut.” dedi.

Terör Olaylarında Kullanılabiliyor

Araç sahibinin başka bir kişi olduğu durumlarda 427 TL’lik para cezasını araç sahibine gönderdiklerini söyleyen Gürbüz, ödeme için 7 gün süre tanıdıklarını söylüyor. 7 gün içerisinde mevzu bahis ücret ödenmediği takdirde para cezası 876 TL oluyor ve araç trafikten men ediliyor.

Bu tür uygunsuz plakaların terör suçu işleyen kişilerin araçlarında da gördüklerini söyleyen Gürbüz, “APP plakalar evrakta sahtecilik suçları ve terör suçları gibi suçlara karışabiliyor. Bu yüzden plaka takip etme uygulamasını sıkı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bu araçların terör olaylarında bombalama gibi tehlikeli olaylarda kullanılabileceği asla unutulmamalıdır.” açıklamasını yaptı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir