PSA, Toyota’ya Ticari Araç Üretmeye Hazırlanıyor

By
Güncellendi: 23 Temmuz 2012
Citroen Jumpy

PSA süpriz ortaklıklara imza atmaya devam ediyor. Birçok dünya markasıyla ortaklığı bulunan PSA grubu Toyota’yla ikinci bir ortaklığa girmeye hazırlanıyor. Şu an Citroen C1, Peugeot 107 ve Toyota Aygo’yu Çek Cumhuriyeti’nde aynı bantlardan indiren ortaklık hafif ticari araçta yeni bir girişimde bulunabilir.

Ortada nasıl bir araç üretileceği, nasıl bir ortaklık olacağı konusunda bir bilgi yok. Ancak otomobil medyasının konuştuğu iddia aracın Citroen Jumpy, Peugeot Expert sınıfında bir araç olacağı. Toyota bu sınıfta Hiace isimli modeliyle var olmaya çalışıyor ancak Avrupa’da kayda değer bir başarı gösteremedi.

Bilindiği üzere Citroen Jumpy ve Peugeot Expert, Fiat ortaklığıyla meydana gelen araçlardı. Aynı aracı Fiat, Scudo ismiyle satıyordu. Ancak Fiat yakın zamanda ortaklıktan ayrıldı ve Scudo’yu üretimden kaldırdı. Bunun üzerine PSA grubunun bu proje için yeni bir ortak aradığı konuşuluyor. Mali yönden zor günler geçirmesi, hisselerinin bir kısmını GM’ye satmayı, fabrika kapatması ve işçi çıkarması PSA’nın Toyota’yla ortaklığa gideceği tezini güçlendiriyor.

Tüm bu gelişmeler üzerine Toyota Avrupa CEO’su Didier Leroy bir açıklama yaptı. Açıklamasında Hiace’nin satışını durduracaklarından bahsetti. Sadık müşterileri için PSA grubuyla yapılacak yeni ortaklığın iyi bir çözüm olacağından bahsetti.

Peugeot Expert

Peugeot Expert

Toyota Hiace

Toyota Hiace

Yapılan Yorumlar

  1. Pingback: Jumpy – Expert Kardeşlere Toyota Proace Eklendi | TR Citroën

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir