Gösterilen sonuçlar: 1 ile 11 ve 11

Konu: Ehliyetle ilgili yeni gelişmeler...

indianajons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: GENC
    Araç: 2008 Citroën C5 1.6 HDI

Ehliyetle ilgili yeni gelişmeler...

Ehliyette yeni dönem başlıyor. Sadece otomatik vites kullanacak kişilere özel ehliyet verilecek.

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor.

Yasa teklifini Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hazırlayıp, Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor. Teklife göre Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vitesli otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecek ama düz vitesli araç kullanamayacak. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

KADINLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin, düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi. Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin, düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

97 ÖNCESİNDE İLKOKULU BİTİREN, EHLİYET ALABİLECEK

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor. İlköğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.
    http://www.trcitroen.com/forum/image.php?u=2094&type=sigpic&dateline=1340793859

efdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: İsmail MRMR
    Araç: 2013 Başka Marka Kia Rio 1.4 crdi Fancy

Re: Ehliyetle ilgili yeni gelişmeler...

Öyle şeymi olur yahu

ErhanBASOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Erhan BAŞOĞLU
    Araç: 2001 Citroën XSara 1.6 16v 125 Hp

Resmen Otomatik Araç Sevenlere Özürlü Muamelesi Yapıyorlar
    TRCitroen
    The life is begining to 3000RPM.'in

Bence güzel bir uygulama. Zaten arkadaşlar misal Amerika'da düz vites araç bulmanız çok zor. Zaten orada ehliyet olayları da çok farklı. Ehliyeti almak kolay kolay ama geri vermesi daha da kolay

Zaten sistemdeki çarpıklık burada. Ehliyeti almak için sanki yapılan sınavlar çok aham şahammış gibi anlaşılmasın. Güzel ülkemde o ehliyetlerin nasıl alındığını bu yoldan geçen herkes bilir. Yani bunlara takılmamak lazım. Fakat yukarıda belirttiğim gibi ehliyet almak kolay olmalı ama sonrasında yanlışınız neticesinde kesilecek cezalar yaptırımlar çok ama çok ağır ve hemen uygulanabilir olmalı...

Yine ufak bir örnek:En son hatırladığım ve yaşadağım kadarı ile Amerikada polis size bir ceza yazdığında mahkemeye yönlendiriyor. Bunun için mahkemeye gidiyor haksızsanız ödemenizi yapıyorsunuz. Tabii peşin ödemede yine indirim oluyor. Yok ben gitmem derseniz mahkemeye işte orası kötü

YaSso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Yasin
    Araç: 2012 Citroën C3 Picasso e-HDİ BMP6 CT

Bence güzel bir uygulama Düz kullanan otomatik kullanabilecek ama otomatik kullanan düz kullanamayacak bu sayede yol ortası stop ettirme arabayı geri kaydırma vb acemiliklerden kurtulacağız.
    Ayrıca insanlar kursa gidiyor gaz fren debriyaj,kendi aracı otomatik,niye çeksin onca sıkıntıyı...
    Birileri ArkanızdaN Konusuyorsa,ONLARDAN ÖNDESİNİZ DEMEKTİR

Musicman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Furkan Soyhan
    Araç: 2005 Citroën C2 Sx 1.4 Hdi - Seat Cordoba Cupra 2.0 - Honda Civic 1.4 - Clio Dynamique 1.6 - Palio Sporting 1.6

Mantıklı yönleri , mantıksız taraflarından fazla gözüktü bana Totalde bakarsak pozitif bir uygulama olmuş diyebilirim kendi adıma
    Vol.1 Citroën C2 Sx 1.4 Hdi 70 Hp ... Adapazarı / Sakarya ... Vol.2 Seat Cordoba Cupra Sx 2.0 16v 150 Hp

can
    Guest

aslında hep böyle değildi sistem eskiden milli eğitim bakanlığı yapmıyordu direksiyon sınavları her ilde trafik komisyonları kuruluyordu bölge bölge yapılıyordu şimdi teorik sınavı da direksiyon sınavını da MEB yapıyor herkes geçiyor eskiden trafik polisleri gelirdi o komisyonda sınavdan geçipte pratikten geçemediği için çok ehliyet alamayan insan tanıyorum ben çoğu kişi hatırlamaz bunları yani hep böyle değildi sistem eski şöförler o yüzden iyiydi.

Bu arada bir amerikadan bahsedilmiş amerikadaki kuralların %20sini türkiyede uygulamaya kalksan cinayet çıkar remzi bey ben amerikada 4yıl kaldım ehliyet almak evet çok kolay hatta amerikaya ayak basar basmaz direk ehliyet alırlar yabancılar özellikle pasaport göstermemek yanlarında taşımamak için malum pasaport önemli mevzu çalınması kaybolması büyük sorun neyse ama cezalar çok katı ve itiraz edemiyorsunuz belgeli kanıtlı vs. ben bir sinyal vermediğim için 26$ ceza ödediğimi bilirim ve itiraz ettiğim için araçtan indirilip (ki amerikada raçtan inmek yasaktır polis istemeden inerseniz vurma yetkisi var) araçtan indirip çizgi üstünde yürütme (alkol testi) hatta isterse hastaneye de sevk edebilir ve herhangi bir duruma karşı direk destek ekibi vs. çağırıldığını bilirim bizim türkiye adam polisi dövüyor sen benim kim olduğumu biliyormusun vs. diyor amerikada polisin direk yaralama ve öldürme yetkisi var kıyas bile kabul edilmez amerikayla adamlar çok ilerde.
    Ona bakarsan amerika dizel araçta bulamazsın şehir dışında ve önemli yolların üstünde 2-3 istasyonda ya vardır ya yoktur Hem otomatik hem benzin varın siz düşünün Ayrıca adamların araç motorları en az 3.0 4.0 ama hız sınırları çok katı bizim türkiyede adamda 1.4 araç var çıkıyor diyor bu araçla 70le gidilirmi ee amerikadaki adamda 3.0 4.0 araçlar var adam nasıl gidiyor

ya bizim ülke adam olmaz boşver kafanızı yormayın.

Nedeseniz haklısnız Can Bey. Ben kıyas yapmıyorum aslında. Diyorum ki bizde de yaptırımlar olsa, denetleyeni de bol olsa varın olmasın ehliyet mehliyet
    Amerikada 2 günde bir depo doldurduğumu çok iyi bilirim bu arada. Hatta ford focusun 2.0 HB modelini de zamanında ilk orada görmüştüm. 2.4 motorlu araç aldığımda bu araç gitmiyor diye sitem edip 4.0 olan bir araçla değiştirmiştim. Şimdi herkes diyecekki yuh bu kadar mı görgüsüzlük olur ama işte öyle değil. Can Bey in dediği gibi araç araçtan sayılmıyor motoru düşükse... Garip ama gerçek...

schumici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Furkan SEVİN
    Araç: 2014 Başka Marka .

bizim "antitosbaa"ya gün doğdu
    İnsanların düşüncelerini değiştiremem, ama insanların düşündükleride gerçekleri değiştirmez

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Fatih Mehmet Börü
    Araç: 2011 Citroën C4 1.6 e-hdi 112 HP comfort plus

Favori Re: Ehliyetle ilgili yeni gelişmeler...

Trafik komisyonlarının ehliyet verdiği günlerdi.Savcılıktaydım o zaman.Trafik mahkemesi hakimi yazılı ehliyet sınavından çakmıştı.Komisyondaki komiseri çağırıp onunla şöyle bir konuşma yapmıştı.
    - Oğlum bu ilde trafik konusundaki ihtilafları kim çözüyor?
    - Siz hakim Bey.
    - Peki niye ben?
    - Bu konuda en bilgili ve yetkili, olduğunuz için.
    - Yalan söylüyorsun?
    - Estağfurullah hakim Beyim?
    - Peki adam o zaman ne halt etmeye beni sınavda çaktırdınız ha?
    - ....**Kem.... küm.
    Yavaşla, bu hayat yolundan bir kez geçebileceksin.

erselyilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Ersel YILGIN
    Araç: 2012 Citroën C3 1.4 HDI 75BG Confort+Plus Zenith Cam

stajyer ehliyet 2008 de gelecekti güyya. Şimdi de otomatiğe ayrı ehliyet. Bu da uzar uzar gider güzel ülkemde.
    Rahat olsun herkes bir şey yokmuş gibi davranın bu konuda kapanır.
    Yeditepe University - Visual Communication Designer
    Eltes Telekom ve Güvenlik Sistemleri
    Filo : Dacia Sandero '11,Dacia Sandero '11,Citroen c3 '12,Citroen Nemo '12,Ford Focus Sedan Titanium '14