Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: c3 hava akışmetre ile ilgili yardım

c3 hava akışmetre ile ilgili yardım

merhaba aracım c3 2004 model 92 hp ve dizel aracı yeni aldım aldığımda hava akışmetresi arızalı denildi onu bilerek aldım ve bilgisayar a da bağlandığı zaman hava akışmetre arızası çıktı ve turbo sarj takviye sensörü a devrisi hatası yazdı ustam hava akış metresini değiştirdi fakat yine aynı arızaları çıkardı sizce ne yapmalıyım

Gookhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Gökhan HIZAL
    Araç: 2006 Citroën C3 1.6 HDI SX - Cam Tavan

Re: c3 hava akışmetre ile ilgili yardım

Hava debimetresi -akışmetresi- bozulan çok sayıda üyemiz oldu. Ancak onların sizin gibi ikinci bir sorunu söylediklerini hatırlamıyorum. Bu nedenle turboşarj takviye senserü denilen parçanın değimiyle sorun çözülebilir. Belki debimetreniz bozulmamıştı. Ustanızın tecrübesine göre 1-2 kombinasyon denemesi gerekecek. Geçmiş olsun.
    Her üye siteye yazdıklarından kendisi sorumludur. TRCitroen.com, üyelerin ve ziyaretçilerin siteye gönderdikleri yorumlardan sorumlu tutulamaz ve sitede yer alan içeriğin doğruluğunu ve güncelliğini garanti etmez. Forum kurallarını olabildiğince kısa tuttuk. Lütfen göz ardı etmeyelim, okuyalım.

Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Giresun illerinde ikamet eden üyelerimizi Doğu Karadeniz grubumuza bekleriz.

Hava debimetresi -akışmetresi- benimde bozuldu sanırım 90-100 bin civarıydı, değiştirdim düzeldi, tekrar etmedi.

Hava akışmetre hatasını sildi mi ? Eğer sildi ve tekrar hata veriyor ise soketlerinde sorun vardır kablolsundan veya tam oturmamıstır.
    Bildigin Gibi DeğiL .

evet sildikten sonra 140 çıkınca motor ışığını yakıp tekrar aynı arızayı veriyo ve ustamla görüştüğüm üzere diğer hatanın turbo elektrovana dedi arıza olrak bayramdan sonra triger seti ile büyük bakım a sokucam arabayı öğrenince burayada yazarım yardımlarınız için sağ olun

bi çok c3 2004 16v'lerde bu durum gözüküyor. benim aracımda da var. o ışığı devamlı bi söndüremedim gitti ne zmn sanayiye gitsem usta bi şekilde düzeltiyor. temassızlık veya yerinden çıkma gibi durumları olabiliyor arabanın çekişinde, turbosunda bir problem yoksa benimki gibi bir sıkıntı yok bence...

aracın çekişi konusunda bir problem yok fakat arac 140 km hızı geçmiyor ve çekişten düşüş oluyo bence hava akışmetresi arızalı

Aynen dediğiniz doğru, orjinal parça ile değiştirmek şart.

Ad-Soyad: muhammed orcan
    Araç: 2005 Citroën C3 1.4 hdi 92 bg 16v
    orijinali 500 lira civarında sanırım. siz orijinal ile mi değiştirdiniz? kaça değiştirttiniz acaba? bilgi alabilir miyiz?
    görünen o ki c3 ün tek kronik problemi bu... egr valfi (hava akışmetresi, debimetresi, maf sensörü... amma çok adı varmış arkadaş...) arızası...

Ad-Soyad: Riki
    Araç: 2005 Citroën C3 SX 1.4 HDI 16V

Cevap: c3 hava akışmetre ile ilgili yardım

Merhaba,

Benim araçta da benzer bir sorun var. Orijinal akışmetre ile çekiş çok düşüyor. Bilgisayara bağlayınca 2 arıza gösteriyor: Kızdırma bujileri ve hava akışmetresi.

Başka bir 16V C3'ten çıkma akışmetreyi takınca aracın çekişle alakalı bütün sorunları çözülüyor ancak arızaları sildirdikten bir süre sonra motor ışığı tekrar yanıyor ve aynı 2 arızayı gösteriyor. Normalde sorunsuz çalışan birkaç farklı çıkma akışmetre ile denedim, durum değişmedi. Citroen servisine götürdüm bana hem akışmetre hem de akışmetrenin bağlı olduğu tesisatın değişmesi gerektiğini söyleyip 1000 liraya yakın masraf çıkardılar. Bu tamirat sonucu sorunun geçeceğini garanti edebilir misiniz dedim (ki aslında tam olarak sorun sayılmaz, sadece motor uyarı ışığının sönüp sönmeyeceği ile ilgili garanti istedim) bana garanti veremeyeceklerini söylediler. Orijinal hava akışmetre takarsak büyük ihtimalle söner dediler. Takın deneyelim, eğer sönerse satın alırım dedim onu da kabul etmediler. Yani halihazırda gayet sorunsuz çalışan aracımın motor uyarı ışığını söndürebilmek için 500 TL değerinde parçayı satın alacağım, onu monte edecekler, ve eğer ışık sönmezse bana "olmadı, kusura bakmayın" diyecekler.

Bunun üzerine sanayideki ustamla kızdırma bujilerini değiştirmek konusunda görüştüm. Normalde masrafsız bir işlem olduğunu söyledi ancak eğer bujilerde değiştirme esnasında kırılırsa motoru kaldırmak gerekiyormuş.

Orijinal akışmetre takıp bu sorunu düzeltebilen var mı?