Begenme Begenme:  15
Begenmeme Begenmeme:  0
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 15 ve 31

Konu: Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

BlueEyes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: ADEM TARI
    Araç: 2013 Citroën C-Elysee 1.6 HDi Exclusive

Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)
    Merhabalar;

11 aydır memnuniyetle kullanıp herkese tavsiye ettiğim aracıma galiba nazar değdi... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Bu çarşamba önce en az 1,5 metre uzağından sakince geçmeye çalıştığım bisikletli bir amca aniden sola kırarak sağ arka kapının köşesi ve sağ arka çamurluğuma aşağıdakini yaptı: Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Hadi bunun nasıl hallolacağı belli. AutoKing 350 TL, Bursa K.Sanayi'deki oto boyacı 150 TL fiyat çekti...

Asıl sıkıntım, bu olaydan birkaç saat sonra aracımı paralel park ederken aniden motor arıza lambası yandı. Biraz yol gittikten sonra kendi kendine söndü, sonra geri viteste yeniden yandı.

Ertesi gün aracı Bursa K.Sanayi'ye götürdüm. Bilgisayara bağladılar, aşağıdaki hata kodları çıktı:

P0299, P1497 ve P2562
    Arıza silindi, ardından 100 km. civarında yol yaptım (şehirlerarası ağırlıklı ve sakin kullanım). Gece yarısı tam aracımı evin önüne yine paralel park ederken geri viteste yeniden arıza lambasını yaktı.

Sanayideki ustam, arıza kodlarını sorduğunda bu kodların turbo ile ilgili olduğunu öğrenmiş ama sorduğu yer de daha önce bu tarz bir arıza ile karşılaşmadığını söyleyip aracın 1-2 gün kalıp incelenmesi gerektiğini belirtmiş.

Aracım henüz 37.000 km'de ve turbo ile bir sıkıntısı olmadığı (en azından bu kilometrede olmaması gerektiği), sorunun hep geri viteste meydana gelmesi sebebiyle sorunun beyin kaynaklı olduğu ihtimalini düşünmekteyim.

Acaba buna benzer bir sorun yaşayan var mıdır forumumuzda? Varsa kaynağını nerede bulmuşlar ve nasıl bir çözüm üretmişler? Ya da sorunun kaynağı hakkında sizin fikirleriniz nelerdir?

Yorumlar için şimdiden teşekkürler...

GM Discovery II+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu BlueEyes tarafından (18.09.2015 Saat 17:03 ) değiştirilmiştir.
    Ortalama yakıt tüketimim:

Bir Garip Arıza! (nazar var galiba) Gookhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Gökhan HIZAL
    Araç: 2012 Başka Marka Peugeot 208 1.6 e-HDi ETG6 Allure

Cevap: Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

@BlueEyes merhaba,

Eğer kaportada göçme yoksa boya yaptırmayın. O alan için boyacıda gazoz kapağı kadar boya yaptırın. Sulu boya ile sürün. Boyatmaya kesinlikle değmez.

3 hata kodu da turbo ile alakalı. Eğer araçta bir performans düşüklüğü, yakıt tüketim artışı, anormal bir ses yoksa turbodan olmayabilir.

Sorunun hep geri vitese takılırken meydana gelmesi ise aklıma geri vites müşürünü getiriyor. Basit bir arıza sebebi olabilir.

Geri vites müşürünü değiştirtip denemenizi öneririm. 20-25 TL'dir. 1-2 gün araç kalmalı diyenden uzak durun. HDi motorlar geniş bir kullanım alanına sahip. Servislerden biri mutlaka daha önce karşılaşmıştır.
    Her üye siteye yazdıklarından kendisi sorumludur. TRCitroen.com, üyelerin ve ziyaretçilerin siteye gönderdikleri yorumlardan sorumlu tutulamaz ve sitede yer alan içeriğin doğruluğunu ve güncelliğini garanti etmez. Forum kurallarını olabildiğince kısa tuttuk. Lütfen göz ardı etmeyelim, okuyalım.

2001 Citroen Berlingo 1.9D | 2004 Citroen Berlingo 2.0 HDi | 2012 Peugeot Bipper 1.4 HDi | 2006 Citroen C3 1.6 HDi SX | 2006 Citroen C5 1.6 HDi SX | 2012 Citroen Berlingo 1.6 HDi Selection | 2012 Peugeot 208 1.6 e-HDi ETG6 Allure

@Gookhan

Teşekkürler Gökhan bey;

Araçta ne tüketim değerlerinde anormal bir değişim ne de anormal bir ses var. Park sensöründen de şüpheleniyorum (o kadar çok elektronik ünite var ki hem iyi hem de kötü). Yabancı forumlarda bu hata kodu çok var ama ahhh şu ingilizce yok mu... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Ama anladığım kadarıyla turbonun pozisyon sensöründen falan bahsediyorlar.

Kapıda ne yazık ki elle hissedilebilen çok küçük bir göçük mevcut. Ne yazık ki ayakkabı ve aracın boyası konusundaki kıllık seviyesindeki titizliğimden dolayı sanırım boyatacağım. 45x30 cm. civarındaki bir alan boyanacak gibi. Aracı o şekilde kullanırsam kendimi çok kötü hissedeceğim...

Bir Garip Arıza! (nazar var galiba) Gookhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Gökhan HIZAL
    Araç: 2012 Başka Marka Peugeot 208 1.6 e-HDi ETG6 Allure

Alıntı BlueEyes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Gookhan

Teşekkürler Gökhan bey;

Araçta ne tüketim değerlerinde anormal bir değişim ne de anormal bir ses var. Park sensöründen de şüpheleniyorum (o kadar çok elektronik ünite var ki hem iyi hem de kötü). Yabancı forumlarda bu hata kodu çok var ama ahhh şu ingilizce yok mu... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Ama anladığım kadarıyla turbonun pozisyon sensöründen falan bahsediyorlar.

Kapıda ne yazık ki elle hissedilebilen çok küçük bir göçük mevcut. Ne yazık ki ayakkabı ve aracın boyası konusundaki kıllık seviyesindeki titizliğimden dolayı sanırım boyatacağım. 45x30 cm. civarındaki bir alan boyanacak gibi. Aracı o şekilde kullanırsam kendimi çok kötü hissedeceğim...

Aynen, park sensörü de olabilir. Sigorta kutusundan sigortasını çıkartın yada üzerinden soketini sökün öyle deneyin.
    Her üye siteye yazdıklarından kendisi sorumludur. TRCitroen.com, üyelerin ve ziyaretçilerin siteye gönderdikleri yorumlardan sorumlu tutulamaz ve sitede yer alan içeriğin doğruluğunu ve güncelliğini garanti etmez. Forum kurallarını olabildiğince kısa tuttuk. Lütfen göz ardı etmeyelim, okuyalım.

2001 Citroen Berlingo 1.9D | 2004 Citroen Berlingo 2.0 HDi | 2012 Peugeot Bipper 1.4 HDi | 2006 Citroen C3 1.6 HDi SX | 2006 Citroen C5 1.6 HDi SX | 2012 Citroen Berlingo 1.6 HDi Selection | 2012 Peugeot 208 1.6 e-HDi ETG6 Allure

Alıntı Gookhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen, park sensörü de olabilir. Sigorta kutusundan sigortasını çıkartın yada üzerinden soketini sökün öyle deneyin.
    Menüden iptal edip öyle kullanmayı düşünüyorum...

Ad-Soyad: osman can
    Araç: 2015 Citroën C4 1.6 e-hdi mcp exclusive

öncelikle geçmiş olsun. her iki durum içinde. bu tarz arızlar bazen cok küçük bir şeyden dolayıda olabiliyor. ama ne olduu bilinmeyince insanın içine şphe düşyor. arac sonucta 40 binde bile değil ne olabilirki turboda içinizi ferah tutun. kesin bir sensör arızasıdır.

benzeri bir durum linea da başıma geldi. 1500 tl fiyatlar cıktı yok motor bitmiş yok enjektör gitmiş araç 90 binde idi. araştıra araştıra öğrendim debimetrenin değişmesi gerektiğini internetten sipariş edip kendim değiştirmiştim sonuc 145 tl . o günden sonrada hiç bir aracımın motorunu yıkatmak elektronik olay kapalı kutu gibi. allah şerefsiz usta ve servislerin eline düşürmesin ne diyelim.

Alıntı canaksoylu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle geçmiş olsun. her iki durum içinde. bu tarz arızlar bazen cok küçük bir şeyden dolayıda olabiliyor. ama ne olduu bilinmeyince insanın içine şphe düşyor. arac sonucta 40 binde bile değil ne olabilirki turboda içinizi ferah tutun. kesin bir sensör arızasıdır.

benzeri bir durum linea da başıma geldi. 1500 tl fiyatlar cıktı yok motor bitmiş yok enjektör gitmiş araç 90 binde idi. araştıra araştıra öğrendim debimetrenin değişmesi gerektiğini internetten sipariş edip kendim değiştirmiştim sonuc 145 tl . o günden sonrada hiç bir aracımın motorunu yıkatmak elektronik olay kapalı kutu gibi. allah şerefsiz usta ve servislerin eline düşürmesin ne diyelim.
    Teşekkürler Can bey;

Bursa'daki ustamla tavsiye üzerine yeni tanıştık. Aracın kilometresi, motorun sesi, çekiş ve yakıt gibi verilerde değişiklik gözlemeyişim ve arızanın meydana geliş biçimini anlattığımda arıza kodları her ne kadar turboyu işaret etse de o da sensör ya da bilgisayardan şüphelendi. Ancak, aracı detaylı incelemek için vaktimin olmayışı sebebiyle işi bayramdan sonraya bıraktık...

Ad-Soyad: osman can
    Araç: 2015 Citroën C4 1.6 e-hdi mcp exclusive

40 bin km de arac normal kullanımda turbo yemez, yemeside imkansız bir üretim hatası olmadıkça. o yüzden bir yere dünyanın parasını bayılmadan önce cok iyi araştırın.

Ad-Soyad: Otman
    Araç: 2012 Aracım Yok 1.6 e-hdi D-Sport

Arıza kodları turbo ile alakalı. Yabancı forumlara baktım sensör problemi olma ihtimali var. Sorun esasen westgate doğru çalışmadığı için turbo basıncı düşüyor gibi bir durum var ama bu öyle performansta hissedilir bir probleme sebep olur mu orası muamma. Bir forumda benzer bir sorunda hava sıcaklık sensörü hatalı okuyormuş. Eğer motoru pc ye bağlar anlık motor ve turbo verilerini burda paylaşırsanız ona göre yorum yapabiliriz.

iPhone5 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Teşekkürler @cybercider
    Bayram sonrasına kadar bu şekilde kullanacağım artık. Bu süre zarfında arıza lambası kendi kendine yine sönecektir. Yandığı durumları da gözlemleme fırsatım olur. Akabinde, sensör üzerinde ısrarla durmamız gerekecek.

Bence de öyle @canaksoylu bu kilometrede o turbo (üretim hatası değilse) kötü veya hatalı kullanımı geçtim, bozmak için özel gayret gerektirir. Kaldı ki zor edindiğim araçlarımı çok titiz kullanmaya gayret ederim..

Bugün, arıza lambası kendi kendine söndü. Ben de park sensörünü kapattım, bir süre böyle kullanacağım. Bakalım ne olacak? Eğer tekrar yanarsa ihtimallerden birini elemiş olurum...

Öncelikle herkese hayırlı bayramlar...

Dün arıza lambası yeniden yandı. Park sensörü tezi böylece çürümüş oldu.

Ancak, ne gariptir ki yine sıcak motorla (sıcakken yeni çalıştırılmış) geri viteste yavaşça çıkarken yandı. Devir 1500'ü anca görmüştür.

Sensör üzerinden yürüyeceğim anlaşılan. Başka tahmini ya da bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim...

Konu BlueEyes tarafından (24.09.2015 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: Bayram mesajı...

Bir aydır aracı motor arıza lambası problemiyle kullanıyorum. Son durum şu:

Arıza yakıttan değilmiş, 8 Ekim'de depoyu doldurdum (%90 yakıt alımı). Aradan geçen yaklaşık 2 haftaya rağmen düzelme yok.

Geri vites tezi de çürüdü, çünkü sıcak motorda 1. viteste kalkış anında da yakıyor.

Hal böyleyken pazartesi gününe Bursa İnallar'dan randevu aldım. Umarım bir çözüm bulurlar. Gelişmeleri paylaşacağım...

Ad-Soyad: OEM
    Araç: 2013 Citroën C4 1.6 e-HDI Yarı otomatik

Ya diverter valf gidik ya da wesgate arizali

Alıntı burakd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya diverter valf gidik ya da wesgate arizali
    Ben, kıytırık bir sensör arızası olsun diye dua ediyorum ama hadi hayırlısı bakalım...