2015 Model Citroen Berlingo Multispace 1.6 HDi 44000 km lik aracımı Konyadan aldım. Bursaya dönüş yolunda Afyon civarlarında motor arıza ışığı yandı. Bursaya geldiğimde bi ara kendi kendine söndü. Tekrar yandı. Çanakkale yolunda Karacabey civarlarında ucuz dizel aldım. Tekrar yandı ve bir daha hiç sönmedi. Bursada özel bir servise gidip arızayı 2 defa sildirdim. 2. sinde yakıttandır dediler. depoya yakıt katkısı attılar. Yakıtı bitir gel bakalım dediler. Bu gün tekrar gittim. Arıza kodlarını istiyorum dedim. Makina bağladılar ve uyarı kodlarının P1497 ve P2562 olduğunu öğrendim. Program ekranında uyarı kodu açıklaması olarak;
1. Sabit geometrili turbo
2. Turbo pozisyon sinyali. Pozisyon referans değerinden çok uzak. Yeterli turbo-şarj yok
3.Aralıklı
ifadeleri vardı.
Usta pek bir ayrıntı söyleyemedi. bende hemen araştırmaya koyuldum. Konyadaki ustaya sordurdum. Akışmetre ve turbo hortum temizliğinin olayı çözeceğini söyledi.
Lakin burada konuyu okuyunca sorunun turbo elektrovanasından olacağı gibi bir kanaat hasıl oldu. En kısa zamanda değiştirip sonucu sizlerle paylaşacağım.
Teşekkürler.