Begenme Begenme:  15
Begenmeme Begenmeme:  0
2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 16 ile 30 ve 31

Konu: Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Ad-Soyad: OEM
    Araç: 2013 Citroën C4 1.6 e-HDI Yarı otomatik

Cevap: Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Sanmam, turbo hava hortumunda patlak olsa ucuz olur)))

BlueEyes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: ADEM TARI
    Araç: 2013 Citroën C-Elysee 1.6 HDi Exclusive

Alıntı burakd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanmam, turbo hava hortumunda patlak olsa ucuz olur)))
    O da olur, ona da razıyım... 😊

GM Discovery II+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ortalama yakıt tüketimim:

biraz daha düşündüm sizi de kırmak istemedim. Maf sensör üzerinde kirlenme olmuş olabilir ve bu sebeple düşük hava debilerinde yanlış değer gösteriyor olabilir.

biraz daha düşündüm sizi de kırmak istemedim. Maf sensör üzerinde kirlenme olmuş olabilir ve bu sebeple düşük hava debilerinde yanlış değer gösteriyor olabilir.
    Kırılmak ne demek Kamil bey, Allah razı olsun derim ancak. Her türlü fikre ihtiyacım var, ne yazık ki tüm bilgi ve deneyimime (naçizane) rağmen turbolu araçlara ne kadar yabancı olduğumu farkettim...

Bugün aracı Bursa'da İnallar'a götürdüm ve incelediler. 9815218180 referanslı turbo vakumu

ve 1920RA referanslı debimetrenin

arızalı olduğunu; işçilik dahil 1.400 TL'ye değişimin gerçekleştirileceğini söylediler. ������

Ayrıca enjeksiyon yazılımını da güncellediler. İşin garibi, servisten Bursa merkezine yaklaşık 15 km. dur-kalklarla gelmeme rağmen hala arıza lambam yanmadı. ������

Açıkçası bu kadar fiyat fazla geldi, benzinliden dizele geçişteki tüm avantajımı silip süpürür nitelikte. ������

Bursa'da var mıdır acaba bu işin hal çaresinden anlayabilecek..?

Konu BlueEyes tarafından (27.10.2015 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: Resimler eklendi...

Adem bey,
    ben her ikisinin arızalı olduğuna inanmıyorum. Bence size bursa-yalova üzerinden istanbul yolu gözüküyor.

1920ra pejodada aynı ve fiyatı 240tl civarı

Adem bey,
    ben her ikisinin arızalı olduğuna inanmıyorum. Bence size bursa-yalova üzerinden istanbul yolu gözüküyor.
    1920ra pejodada aynı ve fiyatı 240tl civarı
    Teşekkürler Kamil bey, linklerdeki bilgiler oldukça faydalı. Debimetre için serviste 240 TL istediler, vakum için ise 850 TL (yurtdışında 200€ civarı). İşçilik yüksek, 300 TL'ye yakın ve toplamda 1400 TL'yi buluyor.

Eğer Bursa'da bu işi halledemezsem İstanbul yolları görünüyor galiba...

Konuyu hortlatmanın vakti geldi sanırım... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Öncelikle, turbo ile alakalı tüm sorunlarımın çözüme ulaştığını ve yaklaşık 9 aydır aracımı problemsiz kullandığımı gönül rahatlığıyla belirtebilirim. Şimdi ise bu süreçte neler yaptığımı forumdaki arkadaşlara da faydalı olabilmesi için paylaşma zamanı...

Aracı yetkili serviste yaptırmadım, zira 1.400 TL'lik etiket kabarık gelmişti. Üstelik, yapılan işlem ve sonucu görünce "iyi ki yetkilide yaptırmamışım" dedim, çünkü sorunum çözülmeyecek üstüne de yeni masraf çıkacaktı. Zira, Bursa İnallar'ın teşhisindeki 1920RA parça kodlu debimetrenin aslında arızalı olmadığını ve değişmesinin gerekmediğini öğrendim...

İlk olarak Bursa'daki turbocu Sürat Dizel'e gittim. Orası, yetkilinin belirttiği gibi turbo vakumu arızalıysa sadece vakum değişiminin imkânsız olduğunu, debimetrenin değil turbo elektrovanasının arızalı olabileceğini, onun da değişiminin 300 TL tutacağını ve işe yaramazsa komple turbonun değişeceğini söyleyince teşekkür edip sessizce ayrıldım.

Ardından bir yakınım vasıtası ile Osmangazi'deki yedek parçacı Oto Demir'e gittim. Sağolsunlar çok yardımcı oldular. Hem parça tedariği, hem ödeme, hem usta tavsiyesi hem de güven anlamında hiçbir yardımı esirgemediler. Gerçekten sağlam esnaflar.
    Önce turbo vakumu (bu arada Sürat Dizel'in söylediğinin aksine vakum ayrı olarak temin edilip değiştirilebiliyormuş) ve debimetre için fiyat verdiler, ardından da yürüme mesafesinde usta tavsiye ettiler...

Servis olarak yine Osmangazi'deki Hilâl Otomotiv'e yönlendirdiler. Orada yapılan teşhiste usta debimetrenin arızalı olduğunu düşünmediğini, turbo vakumu değişimi ile sorunun çözülebileceğini söyledi. Netice olarak Oto Demir'e parçanın siparişini verdik ve 5 Kasım 2015'de 9815218180 parça numaralı turbo vakumunu (aksiyoner) 565 TL parça ve 50 TL işçilik olmak üzere toplamda 615 TL'ye değiştirdim...

Değişim sonrasında sorun çözüldü! Zannettik ama daha 200 km. geçmeden arıza lambası yine yandı ve yeniden Hilâl Otomotiv'in yolunu tuttuk. Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)
    Ben ısrarla yetkili servisin debimetre teşhisinin üzerinde durduğumdan Oto Demir'den emanet bir debimetre alıp denedik, sorun çözülmedi. Usta ise turbo elektrovanasının sıkıntılı olduğunu söyledi (Sürat Dizel de bu elektrovanadan demişti ama fiyat uçuktu). Oto Demir'den yeni bir turbo elektrovanası aldık, ancak hortum yuvalarının çapları uyum sağlamayınca sağolsunlar hiç bekletmeden birkaç telefon görüşmesi sonrasında başka bir parçacıdan doğru parçayı aynı gün içinde aynı fiyata temin ettiler.
    Neticede 9801887680 parça numaralı turbo elektrovanası da 12 Kasım 2015 tarihinde 60 TL parça ve 50 TL işçilik toplamda 110 TL'ye değişti (Sürat Dizel'in 300 TL nere 110 TL nere... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)), ardından da parça araç beynine tanıtılarak sorunum çözülmüş oldu. Bu tarihten beri sıkıntı yok çok şükür...

Toplamda 725 TL harcadım (tabi Karacabey'den git-gellerle de yarım depo yakıt da var Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)). Ama yetkilinin verdiği fiyatın yarısına halloldu, ayrıca yetkilinin debimetre değişimi de sorunu çözmeyecek yeniden masraf açacaktı.

Burada kafamı kurcalayan tek konu ise turbo vakumunun aslında sağlam olabileceği, elektrovana yüzünden aracın arıza ışığını yaktığı. Çünkü, vakumun, dolayısıyla da turbonun ekzos tarafındaki klapenin pozisyonunu bu elektrovana kontrol ediyor. Pozisyon yanlış diye vakumdan gelen sensör bilgisi, aslında vakumu kontrol eden elektrovanadan olabilir. Eski vakumu da yerine takmak çok zahmetli olacağından ne yazık ki bunu öğrenemedik ama 615 TL'yi boşuna vermiş olabilirim... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

Bu nedenle benzer sorun yaşayan herkese tavsiyem, önce elektrovanayı değiştirin. Ancak o zaman vakumun gerçekten arızalı olup olmadığı ortaya çıkar.

Kazasız ve arızasız sürüşler dilerim...

Konu BlueEyes tarafından (01.08.2016 Saat 15:59 ) değiştirilmiştir.

chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Cihan Yıldız
    Araç: 2010 Citroën C3 1.6 HDI Exclusive

Geçmiş olsun, pahalı bir tecrübe edinmişsiniz. Forumda sorun değil de çözüm paylaşımlarını görmek hoşuma gidiyor. Aracınız neden garanti kapsamında değildi?

Alıntı chn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, pahalı bir tecrübe edinmişsiniz. Forumda sorun değil de çözüm paylaşımlarını görmek hoşuma gidiyor. Aracınız neden garanti kapsamında değildi?
    Teşekkürler Cihan bey...

Çözümü paylaşmak için yaklaşık 9 ay bekledim ama sorunun kesin olarak çözüldüğünden emin olmak istedim... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

İşin ilginç yanı garanti bittikten 4 ay sonra bu arıza ortaya çıktı... Bir Garip Arıza! (nazar var galiba)

30.000 km. bakımında İnallar, ek ücret karşılığında garantiyi uzatmayı teklif etti ama hem "bir sıkıntı olsaydı 2 yılda ortaya çıkardı" dedim hem de ücret biraz yüksek geldi (yaklaşık olarak bu onarımın maliyetindeydi). 45.000 km. bakımını da yetkilide yaptırmak zorunda kalınca toplamı bu onarımı aşardı...

nhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Ali Danacı
    Araç: 2013 Citroën C-Elysee 1.6 HDI Exclusive

@BlueEyes paylaşım için çok teşekkürler. Ben de aracı aldığımda garantisi dolmak üzereydi ve aynı sizin gibi düşünüp garantiyi uzattırmadım. Çünkü garanti uzatmak için istedikleri fiyat bir tarafa bazen bir sorun için gidip "kullanıcı hatası!" sözü işitmek işime gelmedi. @BlueEyes sizin yaptığınız gibi forumda arkadaşlar tecrübelerini bu şekilde paylaşırlarsa çok güzel olur. Üzerinden ne kadar süre geçtiği önemli değil. Mesela ben bu konuyu şimdi okudum ve sorunun bittiği ve çözüldüğünü öğrendim. Eğer siz 9 ay geçti deyip bıraksaydınız öğrenememiş olacaktım.

Alıntı nhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @BlueEyes paylaşım için çok teşekkürler. Ben de aracı aldığımda garantisi dolmak üzereydi ve aynı sizin gibi düşünüp garantiyi uzattırmadım. Çünkü garanti uzatmak için istedikleri fiyat bir tarafa bazen bir sorun için gidip "kullanıcı hatası!" sözü işitmek işime gelmedi. @BlueEyes sizin yaptığınız gibi forumda arkadaşlar tecrübelerini bu şekilde paylaşırlarsa çok güzel olur. Üzerinden ne kadar süre geçtiği önemli değil. Mesela ben bu konuyu şimdi okudum ve sorunun bittiği ve çözüldüğünü öğrendim. Eğer siz 9 ay geçti deyip bıraksaydınız öğrenememiş olacaktım.
    Sizinle tamamen aynı fikirdeyim Ali bey. Forumlar, sadece başımız sıkıştığında soru soracağımız yerler olmamalı (elbette ki bu yönü de önemli ve bilgi dahilinde sorulara cevap da verilmeli). Karşılaştığımız sorunlara uygulayıp olumlu sonuç aldığımız çözümleri de paylaştığımız oranda forum amacına ulaşacaktır...