Begenme Begenme:  4
Begenmeme Begenmeme:  0
2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 16 ile 18 ve 18

Konu: arka taraftan gelen metal çıtlama sesi

Ad-Soyad: ahmet özyer
    Araç: 2016 Citroën C-Elysee 1.6

Cevap: arka taraftan gelen metal çıtlama sesi

Alıntı attclub Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar aynı ses bendede geldi benim tespitime göre arka stoplardan geliyor . özellikle herhangi bir sebeble tak çıkar yaptıysanız ses dahada artmış oluyor. stopla kasa arasında plastik sekmanlar var stopu tak çıkar yapınca düşüyor buda rahatsız edici sese sebeb oluyor gibi sanki çözüm olarak silikon bazlı spreyleri denemek var aklımda denedikten sonra yazarım sonucu.... sizde bu kısma bakın bi eğer oradansa çözebilen haber versin.
    o stoplardan gelen ses kronik zaten,servise girer girmez arkadan ses geliyor dedinmi ilk oraya bişeyler yapıp tamam hallettik diyorlar,benim bahsettiğim ses o değil ama, araç kasıldığında yada herhangi bir banketten veya stabil yoldan kasılarak geçtiğinde çıt çtı metal çıtlama sesi geliyor.

Yakut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad-Soyad: Yakut KUYUMCU
    Araç: 2016 Citroën C-Elysee 92 HP 1.6 HDi Comfort

Benim araçtada aynı sıkıntı var, bu ses için 3 defa servise gittim, arka stopları söküp araçla turladık sorun çözülmedi, bagaj ayarından dediler olmadı, en son ben araca spor yay takmıştım sorun odur dediler. Onlara göre araç esneme yapmıyormuş falan. inanmış gibi yaptık sonuç sıfır. Arkadaşların dediği gibi arka koltuğa oturulunca o ses gidiyor. Ben aracı kaldırttım altına da baktırdım o sesin çözümünü bulamadım ama bazı arkadaşların işine yarayacak kendi izlenimlerimle önerilerim var.
    1-Aracın yakıt deposu ile kasa arasında boşluk var, depoyu tutan kemeri gevşetip arasına 2-3 parça şamyel sıkıştırın.
    2-Aracın el frenini çekince yada kasislerde de vuruyor olabilir, aracın sanırım deponun yanına doğru idi el freni telinin geçtiği boru kasaya vuruyor o plastik kelepçe ile sabitlemekte fayda var.
    3- Ekzozun ısısını kasaya vermemesi için konulan sac levha klipsleri zamanla gevşiyor, bunu bir tornavida yardımıyla ittirip sıkıştırabilirsiniz.
    4- Arka tampunun iki yanağı boş olduğu için oraya taş ya da çamur girebiliyor haberiniz ola
    5- Karter muhafazası taktıranlar için karter muhafazası ile motor arasına yine çamur ve taş sıkışması olabiliyor.
    6- Arka tamponun plastiğinden olsa gerek tampunun orta alt ya da plaka takılan yer diyelim aşırı esnek buradan da ses geliyor olması olası zira vurunca bir ses oluşuyor ben tam deneyimleyemedim.
    7- Arka plakayı takan arkadaşlar 2 vida ile plakalığı tutturmuşlardı plakalığa ben 3. bir vida daha taktım plakalık tampon arası trim sesi oluşuyor, ayrıca yine plaka ile plakalık arasında ki boşlukta trim sesi yapabiliyor ben plakanın arkasına 3 parça şamyel yapıştırıp o şekilde plakalığa yerleştirdim sıkıca oturdu.
    8- araç içi kapı döşemelerini silerken dikkatli silin ben silerken parlatıcı süngerin üzerindeki plastik tutacı kapı döşemesine sürtünce kolayca çizildi. Süngerdeki plastiği sökün
    9- Araçta orjinal kumaşımsı diyeceğim artık paspaslar vardı. şoför tarafındaki paspas klipsli oluyor yerinden çıkarırken baş parmağınızı ortasından ittirip yukarı çekerek alın ve duvara vuracağınız zaman pas pas üzerindeki plastikler hemen kırılıyor dikkat. Bu paspaslar makinede yıkanabiliyor ama iplik iplik çıkıyor makinenizin giderini tıkayabilir.
    10- Arka dingilde karşı karşıya bir çubuk vardı sanırım tam hatırlamadım şimdi, onuda 3-4 adet plastik kelepçe sıkılayın
    Aklıma gelenler bunlar şimdilik, Araçtaki rüzgar sesi kronik boşuna uğraşmayın, aracın izolasyonu zayıf olduğu için trim sesi çok fazla bilesiniz. Çözümü var ancak tahminen 3000-4000 arası masrafı olur. kapı içlerine, tavana,tabana bitüself uygulanıyor ve taban için ses geçirmez sünger uygulaması yapmak gerekiyor. Hani bir laf var neka para oka köfte sizin köfte bu kadar fazlasını beklemeyin derim. Ancak fiyatına göre bence en iyi araç.
    Biraz müzik hem ruhunuza gıda hem seslere çare olur, ben şahsen öyle yapıyorum.
    Konu Yakut tarafından (11.11.2017 Saat 22:02 ) değiştirilmiştir.

Ad-Soyad: ahmet özyer
    Araç: 2016 Citroën C-Elysee 1.6

serviste birkaç kere işlem yapıldı,o gün ve snraki gün gelmedi,yada çok az geldi bu ses,daha sonraki günlerde yine gelmeye başladı,araçta metal çıtlama sesiyle çıt çıt geziyoruz, teyibi açmazsam kafayı yiyecem, çözülemiyor, yada bulunamıyor, anlamadım gitti. Ama çok büyük ihtimal arka koltuk arkasındaki metal kısımdan geliyor,onun birleştiği yerlere sprey sıkmışlardı bir ara ondan kesti sanırım,ama şimdi sesi dinleye dinleye devam ediyoruz,işin sonunda satacam bu sesler yüzünden arabayı.