DS3 Otomatik vitesle daha güzel ~ AutoShow Dergisi

By
Güncellendi: 11 Temmuz 2011
Citroen DS3 AutoShow Test

Citroen DS3, kaputunun altındaki 1.6 lt’lik, 120 HP güç üreten benzinli motoru ve 4 ileri oranlı otomatik şanzımanı ile oldukça konforlu ve son derece çekici görünüyor.

Kendine özgü bir havası ve karakteri olan otomobilleri biraz daha fazla seviyoruz. Elbette bu kaçınılmaz bir durum. Sıradan olmak yerine farklı görünmek isteyenlerin tercihleri de bu tarz, stil sahibi otomobiller oluyor. Fakat ortaya fiyat, bulunurluk, ikinci elde kolay satış kriterleri girdiğinde, bilindik modellere yönelmek zorunda kalıyoruz. Ama bu durumdan sıyrılmak istersek, Citroen DS3 bunun için çok iyi bir alternatif olabilir. Son yıllarda bu tip otomobillerin sayısında önemli bir artış olunca Fransız otomobil üreticisi Citroen de buna sessiz kalmadı ve DS adındaki efsane serisini hayata geri döndürdü. Bunun ilk örneği olan ve C3 üzerine inşa edilen DS3 ile Citroen başarılı bir karar aldığını düşünüyor olmalı. Çünkü bu modelin ardından DS4 ve hatta DS5 ismi verilen modelleri de yollarda görmemiz için çok az bir süre kaldı.

Bütün olarak bakıldığında üzerine giydiği elbise ile beğeni kazanmayı başaran DS3, hangi renk boya ile karşımıza çıkarsa çıksın bu iddiasını aynı şekilde devam ettiriyor. Mavi ve siyah birlikteliği ile bu kez konuğumuz olan DS3 yine çekici görünüyor. Ülkemizde DS3 üç farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 1.6 HDi dizel motor 92 HP güç üretirken, 1.6 VTi 120 HP ve en önemli kozu olan 1.6 THP 156 HP güç üreten motor seçeneği ile iki de benzinli motora sahip. Başlangıç fiyatı açısından bakıldığında ise bu üç kapılı sportif araca ulaşmak için 46 bin 60 TL ödemek gerekiyor. Kompakt sınıfta yer alan bir araç fiyatına satın alabileceğiniz bu aracın çift renkli boyaya sahip olması içinse 950 TL’lik ilave bir bedel ödemek gerekiyor. Test otomobilinde de olduğu gibi DS3, 1.6 lt 120 HP güç üreten motor seçeneği ve otomatik şanzımanla birlikte de satın alınabiliyor. Diğer iki motor ünitesineyse manuel şanzıman eşlik ediyor. Donanım listesi açısından baktığımızda da DS3, beklentileri çok rahat bir şekilde cevaplıyor.

Bu otomobilin en beğendiğimiz yanlarından biri diklemesine konumlandırılmış LED farları. LED gündüz farları ile DS3 bakışlar açısından önemli bir artı kazanmış durumda. Hatta otomobile ilk bakıldığında bile gündüz farları olarak kullanılan bu LED farlar, dikkati ilk çeken detay oluyor. Daha çok Alman otomobillerinde görmeye alışkın olduğumuz devasa hava girişi de bu otomobilin sevdiğimiz özelliklerinden biri. Krom çıtalarla tasarlanan marka logosu da görünümü çekici kılan detaylar arasında yer alıyor. Damla formlu farları ile sportif dokunun artırıldığı otomobil, ortası çok düz ama yanlara doğru bombeli bir şekilde yükselen motor kaputu ile de beğeni topluyor. Üç kapılı formu ile profilden bakıldığında da akıcı bir görünümün yakalayan DS3, ön ve arka çamurlukların hafif şişkin yapısı ile oldukça dinamik görünüyor. B sütununun arkasında, cama doğru girinti yapan köpekbalığı yüzgeci ise bu otomobilin ayrıcalıklı görünmesinin önemli etmenlerinden. Arkadan baktığımızda ise stop lambalarının çok silik kalması hoşumuza gitmeyen bir detay oldu. Kare formlu bu küçük tasarım yerine biraz daha heybetli bir tasarım ve tıpkı ön tarafta olduğu gibi birkaç LED ile önemli bir farklılık yakalanabilirmiş. Arkada yer alan farklı karakter yazılımlı ve geçmişe gönderme yapılan DS logosu ise gerçekten de güzel görünüyor. Bilindiği gibi Citroen’in efsanevi modeli DS’in harflerinin Fransızca’daki okunuşu (dees) aynı zamanda “tanrıça” anlamına geliyordu. Bu nedenle tanrıça lakabı takılan seri; farklı, özgün ve ileri teknoloji ürünü otomobil arayanların tercihi olmuştu.

Sportif yaşam alanı

Yaşam alanına geçtiğimizde ise gösterge panelinin üzerinde, sanki sonradan yerine tutturulmuş gibi görünen siperlik dışta yaratılan büyülü atmosferi bir anda bozuyor. Neresinden bakarsanız bakın dikkat çeken bu detay, alttan ışık geçirmesi ile de kullanım sırasında sorun yaşatıyor. Dışında olduğu gibi yaşam alanında da sportif karakterinin yüksek olması olumlu bir özellik olarak notlarımız arasında yer aldı. Kişiselleştirme imkanının çok fazla olduğu yaşam alanında, gösterge tablosunun kaplaması, vites topuzu, renk seçeneklerinde, kullanılan kumaş malzemelerde ve bunun gibi birçok detayda değişim yapma imkanı sunuluyor. Koltukların kullanım rahatlığı, sportifliği, ideal sürüş pozisyonunun bulunması gibi konularda DS3 beklediğimiz gibi sportif. Direksiyon simidinin kalın yapısı, parmak boşlukları ve üzerindeki metal kaplama ile beğeni kazanıyor ama iç mekanda, müzik sisteminin acilen iyileştirilmesi gerekiyor. Gerek ses kabiliyeti gerekse görünüm açısından bu sistem DS serisine yakışmıyor. Yaşam alanının genişliği açısından üç kapılı bir otomobilden beklenen ne varsa veren DS3, sevilen gürültülerin dışında çok fazla kirlilik yaşatmayan bir otomobil. Sessizlik seviyesi ile beklentileri karşılayan araç, geri görüşte yaşanan sıkıntının dışında başka bir görüş sorunu da yaşatmıyor.

Sürüş karakteri açısından DS3 en önemli kozlarından birini oynuyor ve bu otomobilin hafızalarımızda “iyi ve güvenli” olarak yerleşmesini sağlıyor. Biraz sert ayarlara sahip olan sistem sayesinde ralli parkurlarında başarılı sonuçlara imza atan DS3, yollarda da güven veren ve keyfi de alıp götürmeyen bir otomobil oluyor. Konfor konusunda da biraz sertlik var ama bu duruma razı olmak gerekiyor.

Kullanım konusunda daha ilk baştan alışkanlık sağlanan DS3, 1.6 lt 120 HP güç üreten motoru ve otomatik şanzımanı ile önemli bir sorun yaşatmıyor. Kalabalık yollarda ortaya koyduğu konfor ve şanzımanın ondan beklenenleri biraz gecikmeli bile olsa yerine getirebilmesi beğeni kazanıyor. Performans sonuçları ile yolların hızlı çocuklarından biri olacağını ispatlayan araç, tüketim konusunda da aşırıya kaçmayan bir karakterde.

Sürüş pozisyonunun kolay bulunması ve yola hakim olunan bir karaktere sahip olması da sevdiğimiz yanlarından biri olmuş durumda.

Sonuç

Citroen geçmişten gelen önemli hatıraları yeniden günümüze taşıyarak çok iyi bir karar aldı. Satın almak istediğimiz otomobillerden biri olmayı başaran DS3, farklı karakteri ile göz dolduruyor ama aşırı farklı olmayan yapısı ile ortalamalara da ayak uydurabiliyor. Çekici bir görünümü olan DS3, yaşam alanı açısından da bekleneni veriyor ama daha iyisi olabilirdi diye de düşündürüyor. Motor ve şanzıman uyumu konusunda da önemli bir problem bulunmuyor. Sürüş karakterininse güven ve keyif vermesi, DS3’ün önemli silahlarından biri oluyor.

Kaynak: AutoShow

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir