C5 Araziye Çıkıyor: Citroen C5 Cross Tourer [GÜNCELLENDİ]

By
Güncellendi: 22 Temmuz 2014

Citroen Cenevre Otomobil Fuarında Cactus haricinde bir yer yol şartına uygun araç daha tanıtmaya hazırlanıyor: Citroen C5 Cross Tourer. Avrupalı birçok otomobil üreticisinin her yol şartına uygun station wagon aracı bulunuyor. Citroen bu yarışa C5 Cross Tourer ile katılıyor. İkinci jenerasyonuyla 530.000’den fazla satış sayısı elde eden C5 rakiplerinden Hidroaktif III+ süspansiyon sistemiyle ve akıllı çekiş kontrol sistemiyle sıyrılıyor.

C5 CrossTourer standart Tourer modelinden birçok farklı özellik barındırıyor. Bu özellikleri şu şekilde maddelendirebiliriz:

 • Standart Tourer’den 15 mm daha yüksek (Hidroaktif III+ sayesinde yükseklik artılıp azaltılabiliyor)
 • Ön ve arka tampon altlarında alüminyum koruma blokları yerleştirilmiş. Ayrıca arka blok köşeli çift çıkışlı egzoz uçlarını da içine alacak şekle sahip,
 • Mat gri tavan barları bulunuyor,
 • Çamurluk dodikleri,
 • 18 inç elmas efektli jantlar,
 • Kromajlı aynalar,
 • Cross Tourer imzalı paspaslar
Citroen C5 Cross Tourer Yan

Citroen C5 Cross Tourer Yan

C5 CrossTourer’de sunulan Hidroaktif III+ süspansiyon sistemi araca birçok avantaj kazandırıyor. Aktif olarak aracın yerden yüksekliğini ayarlayan sistem sayesinde aracın alt kısmının engebelere çarpması önlenmiş oluyor. Ayrıca karlı, çamurlu yollarda aracın saplanıp kalması önleniyor. Sistem istenildiğinde 10 km/s’den daha düşük hızlarda araç yüksekliğini 6 cm, 40 km/s’e kadar olan hızlarda ise 4 cm arttırabiliyor. Sistemin bir diğer avantajı ise yolcu indirip bindirmede ve araca yük yükleyip boşaltmada ortaya çıkıyor. Yolcu alırken aracın yüksekliğini arttırarak yolcuların eğilip bükülmesine gerek kalmadan rahat bir şekilde araca binmelerini sağlanabiliyor. Citroen, Hidroaktif III+ süspansiyon sistemini C5 CrossTouer’in HDi 115 ve e-HDi 115 Airdream ESG motor seçeneklerinden itibaren tüm C5 CrossTourer seçeneklerinde sunuyor.

Citroen C5 Cross Tourer Arka Yol

Citroen C5 Cross Tourer Arka Yol

C5 CrossTourer’de ayrıca zemin şartlarına göre (kar, şamur) çekişi ayarlayan Traction Control sunuluyor. Geri görüş kameralı eMyWay multimedia cihazı, masaj fonksiyonlu koltuklar gibi birçok özelliği de barındıran Citroen C5 Cross Tourer, Millenium ve Exclusive olmak üzere iki farklı donanım paketiyle ve güçleri 115’ten 200 beygire kadar olan çok sayıda motor ve şanzıman seçeneği ile satışa sunulacak.

Citroen C5 Cross Tourer Resimleri

Yapılan Yorumlar

 1. Osman Avcioğlu

  08 Nisan 2014 at 01:29

  2011 yılından beri c5 sporttourer kullanıcısıyım. Yeni crosstourer de süspansiiyon haricinde pek bi extra göremedim. Alternatiflerine göre .bence Fransızlar mevcut aracı boyamışlar kınalamışlar 5 yıldan sonra yeni bir araç mış gibi sunmaya çalışmışlar .selam

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir