Araç Plakaları Darphane Mühürlü Oluyor

By
Güncellendi: 5 Mayıs 2017
Plakalar

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, yeni dönemde uygun olmayan plakaların araç muayenesine gittikleri zaman araç muayenelerinin yapılmayacağını söyledi.

Fevzi Apaydın, Turgutlu Şoförler ve Otomobilciler Odası’nı ziyaret ettiğinde gazetecilere yaptığı açıklamada aynı zamanda Darphane ve Matbaa Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu mühürlerin odalarına teslim ettiklerini de belirtti.

522 kayıtlı odanın plaka dağıttığını söyleyen Apaydın, yeni dönemde il plakaları mühürlerinin darphane mühürlü olacağını belirtti.

Mühürsüz Araç Plakaları Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?
Apaydın, “Araç devri ve yeni araç kayıtlarında artık darphane mühürlü plakalar olması gerekiyor. Plakaların basılışı, boyutları, rakamları ve harfleri ile ilgili bir yönetmelik dışında plaka basıldığında geçersiz sayılacak.” açıklamasını yaptı.

Daha önce yapılan açıklamalarda ise yönetmeliğe uygun plakalar olduğu zaman yeni sürece geçişte geçerli olacağı belirtilmişti. Eski plaka sahiplerine bir müddet süre tanınacak ve bu süre içerisinde plakalar geçerli olacak.

Plakaların basım ücretlerinde ise mühür sisteminden sonra herhangi bir değişiklik olmayacak. Eski ücret tarifesinin aynısı geçerli olmaya devam edecek. Mühürsüz plakalar herhangi bir şekilde araç muayenesinden geçemeyecekler.

Mühürsüz plakalar ile trafiğe çıkanlara bir ceza kesilip kesilmeyeceği ile ilgili şimdilik bir açıklama yer almıyor. Yakın zaman içerisinde yeni yürürlüğe girecek olan bu kanundan sonra mühürsüz plakalara yakalandıkları takdirde belirli işlemler uygulanacağına ise kesin gözü ile bakılıyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir